Proč se krunýřovci může abnormálně zvětšit břišní dutina ?



Příčina Příznaky Opatření / reakce ryby
hlístice rodu Capillaria Bříško ryb je zvětšené, výkaly mají tenké a bíle zbarvené, které visí u řitního otvoru a mohou být dlouhé několik centimetrů. Někdy lze v trusu pozorovat vajíčka parazitů, která mají tvar jako malý soudek nebo citron. Napadené rybky přestanou přijímat potravu a postupně hynou. Postižené ryby je nutné odčervit, někdy i opakovaně. Postup léčby je uveden na mých stránkách.

Bříško se vrátí rybám do původní velikosti až po odčervení.
přesycení vody oxidem uhličitým při přidávání CO2 do vody Krunýřovci se během 2-3 hodin nafoukne bříško, ryba leží nehnutě na dně. Může vypadat jako mrtvá, nereaguje na podněty. Ihned je třeba rybu přemístit do čisté odstáté vody a začít vzduchovat.

Zdánlivě "mrtvý" krunýřovec se může vzpamatovat a během pár hodin se mu bříško vrátí do původní velikosti.
nízký obsah kyslíku ve vodě, vysoký obsah dusíkatých látek (NO2, NO3), vysoká teplota vody, zákal vody Krunýřovec je přisátý v blízkosti hladiny nebo naproti výstupu vody z filtru. Bříško má zvětšené, rychle dýchá. Nejčastěji najdeme rybu u hladiny brzy ráno, obzvlášť v létě když je vysoká teplota vody (30 st. C a více) a akvárium je hustě zarostlé rostlinami. Začít vzduchovat, vyměnit část vody za čistou. Pokud je teplota vody vysoká, akvárium je přerybněné a hustě zarostlé, je potřeba snížit teplotu alespoň na 28 st. C, zmenšit počet ryb, případně odstranit část rostlin - rychlerostoucích, plovoucích. Ryby nepřekrmovat.
Pozor: v případě rychlého zvýšení dusitanů je u čerstvých importů kritická hodnota NO2= 0,1 mg/l akvarijní vody!

Poté co se zlepší parametry vody, bříško ryb se během pár hodin vrátí do normální velikosti.
samice je připravená ke tření Samička je aktivní, přijímá potravu a normálně reaguje na podněty. Po vytření má samice naopak bříško propadlé. Je dobré ji krmit kvalitní potravou, aby se jí bříško zase zvětšilo na normální velikost.


Pozn. podle mých zkušeností a informací od jiných chovatelů: normálně divoce zbarvení krunýřovci a sumci obecně jsou na rozdíl od jiných ryb značně odolní vůči rybí tuberkulóze (mykobakterióze). Krunýřovci podobně jako jiní mrchožrouti mohou na dně pojídat mrtvoly ryb uhynulých na tuberkuózu což se považuje u ryb za velmi nakažlivé a přesto neonemocní a neuhynou.

Další problémy způsobené nevhodným krmením jsou uvedeny tady.






bříško krunýřovců se z různých důvodů může zvětšit z normální velikosti až na tvar, který naznačuje červená kružnice




Sturisoma je citlivá na nižší obsah kyslíku ve vodě - ryba je přisátá pod hladinou naproti proudu vody z filtru, rychle dýchá, bříško má zvětšené




Ancistrus uhynulý v důsledku otravy - výběžky na bocích hlavy jsou napnuté, před úhynem má ryba obvykle problémy s dýcháním případně i křeče




zdravá samička připravená ke tření má bříško plné jiker, normálně přijímá potravu, nemá problémy s dýcháním a chová se naprosto stejně jako jiní krunýřovci - obr. vlevo, vpravo je samička těsně po tření - bříško má propadlé


  Copyright © Catfish, 2000-2006