Trnovčíci - AUCHENIPTERIDAE

(Driftwood catfishes)





Výskyt

Obývají převážně sladké vody Ameriky (od Panamy až po Argentinu), přičemž druh Pseudauchenipterus nodosus vstupuje i do vod brakických. Do čeledi Auchenipteridae patří asi 94 druhů ryb. Někteří autoři řadí část druhů této čeledi do čeledí jiných sumcovitých ryb. Trnovčíci jsou příbuzní čeledi trnovců - Doradidae.

Popis

Jedná se o menší druhy sumcovitých ryb s délkou jen výjimečně přesahující 12 cm - velikost ryb je od několika cm Tatia creutzbergi (trnovčík zakrslý - asi 4 cm) až po asi 20 cm (v přírodě) u Liosomadoras oncinus (trnovčík jaguáří). Tělo mají kryté kůží, na hlavě se nachází několik štítků kryjících lebku. Mají 3 páry vousků, jeden pár na horní čelisti je delší. Vousy ryb jsou při hledání napřímeny a směřují dopředu, v klidu jsou přitisknuty k lebce a tělu ryby a směřují k ocasu. Hřbetní a prsní ploutve mají ostrý trn. Část druhů má malou tukovou ploutvičku.




tvar těla trnovčíků (podle Teugelse, 1996)


Charakter ryb a jejich nároky

Trnovčíci jsou noční dravci a přes den nebo za světla není je není příliš v akváriu vidět, protože se stahují do úkrytů. Doporučuje se chov více kusů, nejlépe se totiž cítí v menší skupince. Akvárium nemusí být velké, pro skupinku asi 6 kusů stačí nádrž kolem 80 - 100 l. Hladina by měla být zastíněna plovoucími rostlinami, část akvária by měla zůstat volná. Přes den se ukrývají mezi kameny, rostlinami, kořenem nebo v jeskyňkách. Dno má být měkké a tmavé. Pokud se rybám nepřichystá větší množství úkrytů a nebo když je akvárium přesvětlené, trpí ryby stresem, jsou lekavé a mohou odmítat potravu. Pokud chceme pozorovat ryby v noci, lze jako osvětlení doporučit malé červené žárovky, které je neruší. Strava má být pestrá - do té doby než se ryby v nádrži aklimatizují je nejlépe krmit je živou potravou (nitěnky, patentky apod.), po aklimatizaci přijímají i krmiva umělá. Nebezpeční můžou být jen pro potěr jiných ryb.

Voda by měla být čistá, teplota mezi 22-28 st. C, měkčí až středně tvrdá, neutrální až slabě kyselá - vyjímku tvoří především druh Liosomadoras oncinus (trnovčík jaguáří), který vyžaduje vodu kyselejší s pH kolem 5,5. Vhodné je zajistit dobré proudění vody v akváriu.




nejlépe se cítí s akváriu se spoustou úkrytů a tlumeným osvětlením


Po aklimatizaci se jedná o odolné sumce. Tyto ryby jsou ovšem vysoce citlivé na chemické látky (formaldehyd apod.) - bližší informace jsou v tomto článku.



U nás chované ryby

K nám se dováží tyto ryby jen velmi zřídka a jedná se především o Auchenipterichthys thoracatus (trnovčík půlnoční), Trachelyopterus galeatus (dříve Parauchenipterus galeatus, trnovčík hnědý) a ryby rodu Tatia.



Rozmnožování

Samičky bývají plnější v břišní partii a u mnoha druhů lze pohlaví rozlišit podle tvaru řitní ploutve. Oplození u ryb je vnitřní a ryby kladou oplozené jikry, u některých druhů až po několika týdnech. Minimálně u 2 druhů trnovčíků hraje velký význam v průběhu svatebního tance dlouhý a esovitý hřbetní trn a vousy na horní čelisti samce, pomocí nichž si přidržuje samici. Podrobnější údaje o tření ryb této čeledi lze nalézt v článku o Auchenipterichthys thoracatus.



Auchenipterichthys thoracatus - trnovčík půlnoční



  Copyright © Catfish, 2000-2006