Stručný přehled drobných živočichů žijících v blízkosti jezírek
(Část 2.)
Brouci

Řád Coleoptera: Brouci
Čeleď Dytiscidae: Potápníkovitípotápník dýchá vzdušnicemi a proto vyplouvá občas k hladině, kde načerpá pod krovky zásobu vzduchu.páření - samec je nahoře, přidržuje si samici miskovitými příchytkami na předních chodidlechOdkazy na stránky věnované potápníkům:
Dytiscidae
Dytiscidae
Dytiscus marginalis
Acilius sulcatus
Acilius sulcatus
Hydaticus stagnalis
Hydaticus transversalis

Jsou to brouci s vejčitým tvarem těla. Jsou přizpůsobeni vodnímu životu. Mají dlouhé veslovací zadní nohy. U nás žije více druhů potápníků. Nejznámější je asi potápník vroubený - Dytiscus marginalis. Ten měří asi 3 až 3,5 cm. Tělo má zelené se žlutým okrajem krovek. Sameček má na předních nohou příchytný miskovitý aparát, samička má rýhované krovky. Náš největší potápník je Dytiscus latissimus. Dalším druhem je menší potápník rýhovaný - Acilius sulcatus. Měří asi 1,8 cm, je olivově hnědý, okraje štítu a příčná páska jsou žluté.

Dospělí potápníci stejně jako jejich larvy jsou dravci. Pronásledují drobná vodní zvířata včetně rybího plůdku. V noci dospělí brouci přelétají a hledají si nová loviště. Samičky dělají zářezy do stvolů vodních rostlin, kam vsunou vajíčko. Bělavé larvy s dlouhými ostrými dutými kusadly jsou stejně tak dravé jako dospělci, kusadly ulovenou kořist vysají - většinou loví pulce a potěr rybek. Larvy jsou schopny ulovit kořist 2 x větší než jsou samy. Kuklí se ve břehu, kde si ze slin a půdy vyrobí skrýš, ze které asi za 14 dní vylétají dospělí brouci.

potápník dojídá žábu

Řád Coleoptera: Brouci
Čeleď Gyrinidae: VírníkovitíOdkaz na stránky věnované vírníkům:
Gyrinidae

Nejznámější je vírník obecný - Gyrinus substriatus. Je to malý brouk (5-7 mm), který krouží po vodní hladině. V případě, že ho něco vyleká se rychle potopí pod hladinu. Má člunkovité tělo. Střední a zadní nohy jsou krátké, přední prodloužené. Oči má rozdělené na 2 části. Horní polovinou vidí nad vodu a spodní pod vodu. Tykadla má krátká. Dospělci i larvy jsou dravci (masožravci). Larvy mají dutá hákovitá kusadla. Dospělí loví vodoměrky a drobné korýšky. Dobře létají. Samička klade vajíčka v malých snůškách na vodní rostliny.
Řád Coleoptera: Brouci
Čeleď Hydrophilidae: Vodomilovití


kokon na hladiněvajíčkalíhnutí


Odkaz na stránky věnované vodomilům:
Hydrophilidae
Hydrous aterrimus
Náš největší vodní brouk je vodomil černý - Hydrous piceus. Jeho tělo má člunkovitý tvar. Je černý s nazelenalým leskem. Dorůstá až 4,5 cm délky. Podobně jako jiní vodní brouci dýchá vzdušnicemi a proto se občas vynořuje k hladině. Hlavu vystrčí z vody a pohybem tykadel vhání k zadečku vzduch. Dospělí brouci se živí částečně rostlinnou stravou, ale pojídají i rybí jikry. Samičky kladou vajíčka do pouzdra (kokonu) z výměšku, které plave na vodě. Trubičkou je spojeno s hladinou. Larvy se líhnou za 16 dní. Jsou dravé, dorůstají přes 5 cm. Kuklí se v břehu. Kukla má po stranách hlavy a zadečku trnité výběžky, aby se nedotýkala tělem hlíny.larvalarva vykusuje plže

kukla
Řád Coleoptera: Brouci
Čeleď Haliplidae: Plavčíkovití


Odkaz na stránky věnované plavčíkům:
Haliplidae

Kromě dříve zmiňovaných brouků žije ve vodě ještě mnoho jiných druhů. Další informace o: vodních broucích.
Pavouci

Řád Araneae: Pavouci
Čeleď Agelenidae: Pokoutníkovití


Odkaz na Argyroneta aquatica.

Vodouch stříbřitý - Argyroneta aquatica - je náš jediný pavouk žijící pod vodou. Měří 8-15 mm, samec je menší než samice. Pod hladinou si vytváří obydlí připomínající zvon, které naplňuje vzduchem. Samička klade vajíčka do vytvořeného "zvonu". Rybám je neškodný. Žije 2 roky.
Řád Araneae: Pavouci
Čeleď Lycosidae: Slíďákovití
pavouk Pirata číhající na kořist
V Evropě žije asi 8 druhů rodu Pirata. Měří 4 - 8 mm. Obývají bahnitá místa kolem vody. Jsou schopni se pohybovat po vodní hladině, končetinami cítí pohyb na hladině podobně jako třeba suchozemští pavouci cítí pohyb vlákna sítě. Jsou draví a chytají drobné vodní organismy, pojídají vajíčka komárů apod.

Odkaz na:
Pirata knorri
Pirata piraticus
Pirata piraticus
Pirata tenuitarsis
Pirata tenuitarsis
Pirata sp.
pavouk s ulovenou kořistí  Copyright © Catfish, 2000-2006