RHODEUS SERICEUS

(Pallas, 1776)
hořavka duhová



Fotka je například zde a fotka páru ryb je tady.


Vyskytuje se takřka po celé Evropě. Chybí pouze ve Skandinávii, v Dánsku, na Britských ostrovech a místy v Jižní Evropě. U nás vyhledává především nížinné toky řek, odstavená ramena s bahnitým dnem, menší jezírka s dostatkem rostlinstva apod. Pokud mají dobré podmínky - malá potravní konkurence, menší počet dravců dokáží na dané lokalitě narůst v početnou populaci.

Tělo této rybky je poměrně vysoké z boku zploštělé, hřbet tmavě zelený, boky jsou světlejší, břicho čistě bílé s růžovým nádechem. Od středu těla k ocasní ploutvi se táhne modrozelený pruh, který se podle nálady ryb a intenzity světla zesvětluje či tmavne. Při tření je samec zbarven výrazně barevněji - za skřelemi má matnou skvrnu, boky má narůžovělé, břicho takřka červené.

Živí se převážně planktonem, drobnými korýši a larvami hmyzu, čemuž přizpůsobíme i krmení. Dožívá se maximálně 6 let. Její růst není nijak rychlý, v prvním roce dorůstá asi 4 cm, ve třetím asi 6 cm a v pátém 7 cm. Největší známé kusy měří maximálně 10 cm. Rozmnožování je u těchto ryb nejzajímavější. Tření probíhá v dubnu až květnu a pár potřebuje pro výtěr přítomnost škeblí (Anodonta) či velevrubů (Unio). Samice hořavky duhové vkládá dlouhým trubicovým kladélkem do žaberního prostoru jikry, k oplodnění však dochází až uvnitř lastury - samec nad dýchacím otvorem škeble (či velevruba) vypouští mlíčí, které mlž nasaje. Plůdek se mezi žaberními lupínky líhne asi za 3 dny a opouští lasturu teprve poté až se dokáže o sebe sám postarat - tedy asi ve velikosti 1 cm. Hořavky lze poměrně snadno sehnat, nabízejí je i některé akvaristické prodejny, takže ani pro chovatele, který nemá si možnost obstarat ryby z přírody nebude činit problémy si jejich chov a případně i odchov vyzkoušet. Akvárium jim stačí menší - asi 50 l nejlépe s písčitým dnem a několika rostlinami, pokud budete pravidelně alespoň jednou týdně měnit vodu není potřeba ani filtrace. V zahradním jezírku většinou nevynikne. Pokud budeme chtít ryby rozmnožit, což se nám při dobré péči snadno podaří, musíme dát ryby zazimovat a zjara jim do akvária přidat zmiňované měkkýše. Pro sledování životních projevů je nejlépe nechat hořavky v samostatné nádrži, případně doplnit osádku jen menšími druhy s podobnými nároky. Pozorování námluv a krásného zbarvení samečka nám potom přinese určitě krásné chvíle strávené u akvária.

Jaroslav Soukop       


  Copyright © Jaroslav Soukop, 2000-2006