Ryby o dovolené, Ancistrus vs. rostliny



O dovolené obvykle nastane problém, co s akvarijními rybami. Pokud máme někoho důvěryhodného, kdo je schopen je podle našich pokynů chodit krmit, není v tom žádný problém. Stačí odměřit dávky krmiva do menších nádobek a ty označit datem, kdy se má do akvária nasypat. (To uvádím proto, že někteří pečliví "neakvaristé" mají pocit, že je nutné rybám nasypat potravy co nejvíce, aby ryby netrpěly hladem a jediné, k čemu pak dojde je to, že se voda zakalí - obzvlášť v létě - a ryby uhynou. Takže je lepší jim přichystat menší a označené dávky.)

Pokud nikoho, kdo nám ryby nakrmí nemáme, nic se neděje. Zdravé dospělé ryby vydrží hladem i 14 dní. Osvědčilo se mi, dát rybám tzv. "weekend" nebo "holiday" krmivo jako "šidítko". Jedná se o krmivo, které se umístí na dno akvária, a postupně se na povrchu rozpadá a ryby si ho okusují. Nezpůsobuje zákaly vody. Ne že by se jednalo o krmivo nějak zdravé a výživné, ale především to splní jeden účel, minimálně na čas to odvrátí pozornost ryb např. od toho, aby se z nedostatku jiného krmiva pustily do rostlin nebo aby se dravci pokoušeli lovit jiné ryby.

Těchto krmiv existuje několik druhů a liší se především v tom, za jaký čas se rozpadnou ("weekend" - 2 až 4 dny, "holiday" - obvykle 7 až 14 dní).



mládě krunýřovce Glyptoperichthys gibbiceps čistí rostlinu Cryptocoryne


Uvádím to proto, že např. krunýřovci nebo jiné rostlinožravé ryby z hladu očistí listy tak perfektně, že z nich zůstane jen stonek a torzo síťoviny. Nejvíce jsou ohroženy jemnolisté rostliny a rostliny rodu Echinodorus, které jsou především u krunýřovců značně oblíbené. Pokud už k tomu dojde a na rostlinách zůstanou v pořádku alespoň prostřední lístky, je lépe poškozené listy ostříhat a rostlina se obvykle ještě vzpamatuje. Pokud je rostlina okousaná kompletně celá, je lepší na ní poškozené listy ponechat a počkat, jestli znovu podrazí a pak teprve stará torza listů odstřihnout.



list Echinodoru poškozený krunýřovci - vypadá jako nepravidelně obroušený smirkovým papírem,
v nejhůře poškozených částech je vidět pouze torzo síťoviny
(ve FAQ6 je pro srovnání list poškozený plži)



Předchozí informace se vztahují na ryby dospělé. Potěr se musí krmit alespoň 2-krát denně a kvalitní nejlépe živou potravou. Pokud je to možné, tak minimálně 2 měsíce před dovolenou se snažíme ryby nemnožit, když nemáme možnost zajistit krmení potěru v době své nepřítomnosti. Jinak musíme počítat s tím, že buď potěr uhyne nebo se stane kořistí dospělých ryb.



  Copyright © Catfish, 2000-2006