Jakým způsobem se zbavit nezmarů ?





nezmar

Nezmaři patří mezi láčkovce. Jsou to menší vodní živočichové (do 5 mm) s trubicovitým smrštitelným tělem. Na horním konci těla kolem přijímacího a vyvrhovacího otvoru jsou kruhovitě umístěna chapadla. Kořist loví pomocí žahavých vláken. Omámenou nebo usmrcenou kořist si pak chapadly přisunou k ústnímu otvoru. V akváriu jsou nebezpeční především potěru. Velmi rychle se množí. U nás žije asi 8 druhů nezmarů - z rodů Hydra, Pelmatohydra a Chloralhydra.

Přirozeně je likvidují labyrintky. Nejlepší je obyčejný rájovec dlouhoploutvý (Macropodus opercularis) nebo velké druhy čichavců (Trichogaster) - nejčastěji čichavec šedý a modrý. Ryby se nesmí krmit do té doby než nezmary v nádrži vyhubí. Jiný způsob je použití kousku měděného plíšku, který se dá do vody v blízkosti nezmarů, za 5 až 14 dní (v závislosti na pH vody) je uvolňující měď postupně začne likvidovat. Jak se začnou zmenšovat jejich chapadla a nezmaři začnou chřadnout, musí se plíšek vyndat, ale voda se nemění, nechá se původní. V žádném případě ale nedoporučuji rozpouštět měděný drátek pomocí baterie, zabije to ryby a poškodí rostliny. Nezmary ničí i někteří plži, např. plovatka bahenní (Limnaea stagnalis), která ovšem poškozuje rostliny.

Pokud v akváriu nejsou plži, lze použít chemii - Antihydrin, Gastropex nebo Limacid. Po biologické stránce jsou ale labyrintní ryby jednoznačně nejlepší řešení.

Poznámka: Vzhledem k tomu, že se nezmaři rozmnožují nepohlavně - pučením, nelze je likvidovat mechanicky, neboť se tím jejich množství v akváriu jen zvýší. Z každého zbytku i rozmačkaného nebo roztrhaného nezmara se vytvoří nový jedinec. Stejně tak když některé ryby nezmary okusují a opět je vyplivnou, protože jim nechutnají, přispějí k tomu, že se množství nezmarů v nádrži jen zvýší.


nezmaři vystřelují žahavá vlákna, kterými zabíjí svoji kořist (obr. vpravo)



  Copyright © Catfish, 2000-2006