Jak v létě snížit vysokou teplotu vody v akváriu ?



Subtropickým rybám většinou vyhovuje teplota vody v rozmezí 22 - 28 st. C. Dříve býval problém opačný než nyní. Teplota vody zejména v zimě klesala pod spodní hranici a akvária bylo třeba vytápět. Dnes kdy spousta akvaristů žije v panelových domech nastává problém jiný: jak snížit teplotu vody, která v létě často přesahuje 33 st. C ? (Pokud je panelový byt umístěn na východní nebo jižní stranu, tak se v létě přes poledne teplota v místnosti může pohybovat kolem 45 st. C a voda v akváriích mnohdy dosáhne i 35 st. C, což už je pro většinu ryb nepřijatelné.)

Existují profesionální zařízení ke snížení teploty vody v akváriu tzv. chladiče nebo "chillers", jejichž cena se pohybuje od 4 do 30 tisíc v závislosti na tom, jak velké akvárium budeme chladit, o jakou teplotu chceme vodu ochlazovat a také podle toho od jakého výrobce dané zařízení je.

Lze provést také jednoduchá a levná opatření, která nám částečně teplotu vody udrží na takové hodnotě, aby nedošlo k úhynu ryb.

1) Na vyšší teplotě v akváriu mívá svůj podíl osvětlení se zářivkami, záleží na typu krytu:

a) Pokud je na akváriu těsně položen např. umělohmotný kryt se zářivkami, a pokud je to technicky proveditelné, je dobré ho dočasně zvednout minimálně 3 cm nad akvárium (nebo krycí skla - záleží na tom, jak je kryt umístěný), aby ohřívání hladiny vody zářivkami bylo co nejmenší.

b) K odvětrání zářivkového krytu vyvrtat otvor a připevnit ventilátor, který zajistí cirkulaci vzduchu v krytu osvětlení (ne u všech typů je to snadno proveditelné).

c) Když je akvárium osvětlené pouze světlem od zářivek a není problém místnost zatemnit, je možné změnit dobu osvětlení - uměle přehodit v akváriu "den za noc". V noci je chladněji a případné teplo od zářivek nebude přispívat ke zvyšování teploty přes den, kdy je nejtepleji.


2) Pokud má akvárium krycí skla a lze nechat část akvária odkrytou (osvětlení je závěsné a nebo je jinak vyřešeno jeho umístění mimo krycí skla), lze hladinu čeřit a ochlazovat obyčejným ventilátorkem nasměrovaným šikmo shora na hladinu vody v akváriu. (Moje zkušenost u 375 litrového akvária: ze 30 st. C po 3 hodinách teplota klesne na 28 st. C.)




3) Extrémní řešení, které lze použít u odolných druhů sumcovitých ryb žijících na dně, je ochlazovat akvárium ledem a pod. Upozorňuji že tento postup nelze použít u jiných ryb žijících převážně na hladině (např. u motýlkovců Pantodon buchholzi) a u ryb, kterým vadí rychlé teplotní změny vody. U sumcovitých ryb, které žijí převážně u dna a pro které je pokles teploty maximálně stimulem ke tření, není problém toto provést.

a) Akvárium se dá provizorně v době extrémních teplot ochlazovat např. pomocí kostek ledu uzavřených v igelitovém sáčku. Bohužel to lze použít jen u malých nádrží. Ve větších akváriích by to nemělo smysl.

b) Já ke chlazení používám 1 - 2 litrové obaly TetraPack s umělohmotným uzávěrem, které vypláchnu, naplním studenou vodou a dám přes noc zmrazit (obal se nesmí naplnit po okraj, aby se po zmrznutí vody neroztrhl). Ráno je pak ponořím do akvária. Místo TetraPacku lze podobným způsobem použít i PET lahve případně i modré mrazící vložky do přenosných ledniček, které necháme zmrazit a pro jistotu ještě uzavřeme do igelitového sáčku a pak teprve vložíme do nádrže.







Pozn. na závěr: I když se mnou asi nebudou příznivci přidávání CO2 do vody souhlasit, tak v létě v době extrémně vysokých teplot je lepší se CO2 úplně vzdát a přejít na klasické vzduchování. Kromě toho má spousta filtrů přisávání vzduchu a filtr by měl být umístěn tak, aby silně čeřil hladinu vody.

Přestože provedeme veškerá opatření mnohdy se ani tak nevyhneme úhynům ryb, přičemž na vysoké teploty reaguje nejhůře potěr a mladé ryby.




přestože dospělí krunýřovci síťovaní nemají problémy s vysokými teplotami,
jejich mláďatům teploty nad 30 st. C vadí



  Copyright © Catfish, 2000-2006