Jak je to se zbarvením mláďat krunýřovců Ancistrus? Je v pořádku, když mají některá bílé okraje na ocasní ploutvi?



Dospělí krunýřovci rodu Ancistrus jsou zbarveni tmavě - mají odstín od šedé přes hnědou až téměř do černa. Při změně chemismu vody při stresu a pod. se na jejich těle může vyskytnout světlejší zbarvení označované jako "stresové zbarvení", které po zklidnění ryby mizí. Krunýřovci chovaní v akváriích označovaní jako Ancistrus sp. jsou kříženci více druhů krunýřovců a jejich zbarvení nemusí být vždy stejné, v jednom vrhu mláďat můžou být jak barevné rozdíly tak rozdíly ve velikosti nebo ve tvaru vousků u samců či absence nebo přítomnost krátkých výběžků na tlamkách samic a podobně.



dospělá samice, u které jsou světle zbarvené špičky ocasu pořád patrné


Mláďata mají jiné zbarvení než dospělci, světlé tečky na těle jsou v porovnání s velikostí jejich těla větší než u dospělých ryb. Na okrajích ocasní ploutve mají světlé trojúhelníčky nebo celý okraj, tato světlá barva časem tmavne. Některá mláďata to mají výrazné, u některých to chybí. Není to žádná nemoc, vada ani porucha, jsou to normální zdravé ryby (viz uvedené fotky na této stránce).

Poznámka: Nezaměňovat ale s celkovým zesvětláním těla mláďat krunýřovců - pokud nastane na delší dobu a vyskytuje se to jen u pár rybek, které byly předtím zbarvené normálně. To může souviset s nemocí zvlášť pokud je bříško ryb propadlé nebo naopak výrazně nafouklé.




mláďata - bílá barva je vidět i na ocasech albínů




u závojových krunýřovců je toto mnohem výraznější




rozdíl v sytosti zabarvení u mláďat: 1 - "gold", 2 - albín



a u větších ryb




rozdíly ve zbarvení samiček - tmavě hnědá vs. šedá



  Copyright © Catfish, 2000-2006