BOTIA ALMORHAE

Gray, 1831
sekavka (mřenka) zdobená

(Almorha Loach)






foto: © Pavel Danda



dříve:

BOTIA LOHACHATA

Chaudhuri, 1912
sekavka (mřenka) pákistánská

(Yo-Yo Loach, Reticulate loach, Pakistani Loach)



Výskyt: přední Indie (Pákistán), severovýchodní Indie (Bihar), Bangladéš
Délka: 10 - 12 cm
Teplota: 24 - 30 st. C
Tvrdost vody: měkká
pH: 6 – 6,5


Patří do čeledi sekavkovití (Cobitidae) a podčeledi (Botiinae). Do Evropy byla přivezena poprvé v roce 1956. Ryby prodávané u nás jsou odchyty z volné přírody. V akvarijních podmínkách se pravděpodobně ještě nerozmnožila, i když byly pozorovány snahy o tření po výměně většího množství vody v akváriu. Je to ryba s podlouhlým tělem a s protáhlou a špičatou hlavou. Oči má umístěné vysoko na hlavě, pod nimi má položené ostré trny, které při napadení rychle vztyčí a může jimi způsobit nepříteli zranění. Naspodu má tlamku přizpůsobenou sběru potravy ze dna, kolem které jsou čtyři páry vousků. Základní zbarvení je stříbrošedé až zlatavé s tmavými skvrnami a proužky na těle a ploutvích. Zbarvení ryb je velice proměnlivé a liší se podle toho z jaké oblasti ryby pochází. Na mladých rybách jsou na boku vidět obvykle tmavé znaky připomínající písmena YoYo a díky nimž získaly anglické jméno Yo-Yo Loach. Samice mají protáhlejší hlavu než samečci a kulatější bříško. Samečci mají tlamku více zbarvenou do červena a stejně tak okraje prsních ploutví. Jsou to dlouhověké ryby, v zajetí se dožívají dokonce dvaceti let. Žijí v pomale tekoucích řekách a dávají přednost písčitému nebo štěrkovitému dnu. Pohybují se především při dnu a nebo nad ním proplouvají. Voda musí být čistá a prokysličená. Dno je lépe volit měkčí bez ostrého štěrku. V akváriu vyhledávají místa ne příliš osvětlená, jsou to totiž ryby s večerní a noční aktivitou. Nejsou to hejnové ryby, vytváří si v akváriu malá teritoria, která brání před ostatními rybami. Akvárium by mělo být s větší plochou dna o délce minimálně 80 cm a s objemem alespoň 100 litrů. Měly by tam mít dostatek úkrytů z kamenů, kořenů, trubek a kokosáků. Jsou to všežravci, preferují ale živou potravu, různé červy, bezobratlé a larvy hmyzu. Je možné jim nabídnout nasekané malé kousky banánu, nesnědené zbytky je třeba po hodině odsát, aby zbytečně nekalily vodu. Uvádí se, že se můžou chovat agresivně k některým menším rybám. Je lépe je chovat se středně velkými nebo většími rybami. Vhodní společníci jsou např. čichavci Trichogaster, menší neagresivní cichlidy, větší parmičky Barbus, Danio, tetry a sekernatky. Při vytažení z vody můžou vydávat slyšitelné zvuky.



foto: © Pavel Danda




Moje zkušenosti s touto rybou:

Tyto ryby chovám bez problémů ve vodě tvrdší, kde CT je kolem 16 N a pH 7,2-7,4. Jsou to plaché a čilé ryby, které rády proplouvají v akváriu a hledají si potravu mezi oblázky, prozkoumávají řasy na kořenu a v písku na dně nebo na rostlinách vybírají malé plže (okružáky). Po nakrmení nehnutě odpočívají na svých oblíbených místech a jen občas odeženou rybky, které k nim připlují příliš blízko. Ve dně akvária moc neryjí spíše jen tlamkou probírají povrch dna, rostliny nevyhrabávají. Když jsou v klidu proplouvají vodou nahoru a dolů, při vyplašení se rychle schovají do úkrytu, kde bez hnutí leží, pokud nemají úkryty snaží se alespoň zahrabat do dna. Nedá se o nich říct, že by to byli samotáři. Tyto ryby mají rády společnost vlastního druhu, přes den je lze mnohokrát vidět jak se navzájem prohání a pošťuchují. Doporučuje se chovat minimálně 3 kusy.

Krmím je jak masitou stravou (patentky, plankton, černé komáří larvy, nasekané žížaly, libové drůbeží maso nebo nastrouhané rybí filé) tak rostlinnou potravou jako jsou sekané kopřivy, špenát, granulované vojtěška a spirulinové tablety. Vločky dokáží přijímat z hladiny tak, že se obrátí bříškem nahoru a tlamičkou je posbírají. Pro zpestření dostávají malé okružáky, které vytahují z ulity. Protože to jsou všežravci spásají v akváriu i řasy - převážně ve štěrbinách kořene a v málo přístupných místech. V akváriu mám totiž větší krunýřovce kteří řasu z lehce dostupných míst rychle odstraní. Akvárium mám velmi málo osvětlené a proto se k večerní aktivitě nemůžu vyjadřovat, díky tomu je vidím v akváriu po celý den.




foto: © Pavel Danda



Pozor tyto ryby jsou známé svými útěky z akvária ! Já jsem jednou hledala chybějící sekavku v akváriu a když se neobjevila asi 4 dny, myslela jsem si, že uhynula a krunýřovci v noci odklidili její mrtvolku. Jaké bylo moje překvapení, když jsem ji vytáhla při čistění filtru živou. Ležela tam bez hnutí na dně. Po vytažení se okamžitě proháněla s ostatními jako by se nic nedělo. Nejenom že se dokáží protáhnout úzkými trubkami, ale akvárium by mělo mít krycí skla utěsněná, protože může dojít k jejich vyskočení. To naštěstí nemůžu z vlastní zkušenosti potvrdit, mám hladinu vody 10 cm pod vrškem akvária, po delších stranách akvária skleněné boční výztuhy a krycí skla.



  Copyright © Catfish, 2000-2006