Akvárium - sumci

chovatel Beny






Stručný popis:

velikost: 170*50*60 (510 litrů)
pH: 6,7- 7,0
°dH (celková tvrdost): 7
KH (uhličitanová tvrdost): 4
teplota: 27 - 28 st. C
výměna vody: 1/3 vody každý týden
doba osvětlení: 10 hodin denně

Nás obývací pokoj je orientován na jižní stranu a máme tu umístěno naše velké akvárium, které je má velká chlouba.

A jak to vše vlastně začalo? Už jako malý kluk jsem byl "velký" akvarista, rybář, potápěč, zkrátka vše co mělo nějakou souvislost s vodou. Po dlouhém smlouvání s rodiči jsem dostal 150 l akvárium. Bohužel vše financovali rodiče a podle toho to také vypadalo. Nic z toho, co jsem chtěl, se našim nelíbilo a veškeré zařízení a osazenstvo odpovídalo jejich vkusu. Naštěstí je to dlouho nebavilo a proto jsem postupem času prodal nebo vyměnil původní ryby a udělal si vše po svém. Zkrátka mě to chytlo a do dnes mi to vydrželo.

Akvárium je staré 4 roky, před půl rokem jsme se stěhovali a proto jsem ho zařídil znovu. Nebylo to lehké tak velké akvárium přestěhovat. Naštěstí vše klaplo a bez problémů se podařilo akvárium uvést do původního stavu. Nádrž je obrácena přední stranou směrem na sever. Je natočené jinak než před tím a pravděpodobně i díky tomu se objevily první problémy s řasami, které se mi nyní podařilo dostat pod kontrolu. Není to až tak jednoduché, mít akvárium stále v perfektním stavu.




Sturisoma panamense


V nádrži je půdní vytápění (70 W) v kombinaci s vytápěním pomocí Eheim filtru (2328) - 210 W. Vše je kontrolováno přes Duomat 1200 Dennerle digital. Nejdříve se vždy zapíná půdní topení a až když nestačí jeho výkon, sepne se topení ve filtru. Rostlinám toto půdní vytápění vyhovuje a velmi jim prospívá.

Kvůli rostlinám je v akváriu zabudováno i CO2 s 2 litrovou tlakovou lahví, která zásobuje nádrž. Jedna náplň vydrží pár měsíců (2-4) podle nastavení hodnoty pH. Spouštěni CO2 je automatické, při zvýšení pH nad stanovenou hodnotu se zapne a po dosažení správné hodnoty zase vypne. Je řízeno pomocí Dennerle pH Controller a magnetickým ventilem. Tato varianta je bohužel poměrně drahá, ale zato velmi spolehlivá a kvalitní. Člověk má stále na očích teplotu vody a pH.


  

láhev CO2 a filtr vlevo a vpravo Dennerle pH Controller



V nádrži je asi 80 kg štěrku o velikosti 2-3 mm, 3 mangrové kořeny - 2 větší a jeden menší. Břidlicová stěna v akváriu rozděluje prostor rostlin a volné místo pro krmení sumečků. Nechybí ani pár úkrytů ze skořápek kokosových ořechů a několik malých břidlicových skrýší lepených silikonem.

Z řad rostlin převládají druhy Vallisneria, Echinodorus a Cryptocoryne. Z rychle rostoucích druhů jsou zastoupeny Ceratophyllum, Egeria, Hygrophila, Microsorum a plovouci Riccia fluitans.

Jako osvětlení jsem dříve používal 4 kusy 150 cm zářivek, ale asi před 2,5 lety jsem je vyměnil za 3 ks HQL lamp (80W nebo 125W), které mám nastaveny na 80 W. Proč jsem změnil osvětlení? Především kvůli manipulaci v akváriu, kryt se zářivkami byl těžký a dalo dost práce upravit v akvárium jakoukoliv maličkost. Teď je nádrž otevřená. Intenzita osvětlení z HQL je větší a což vyhovuje i rostlinám, i když při zapnutí pár minut trvá než se rozzáří na maximální intenzitu. Svým způsoben to simuluje svítání v přírodě. Jinak jsem žádné velké rozdíly nepozoroval.




Na večerní pozorování ryb jsem si udělal "noční osvětlení". Je to nenahraditelné, když chcete vidět co se děje po zhasnutí denního osvětlení. Osvětlení nádrže je minimální a je nastavitelné světelným tlumičem. Je to malý halogen na 12 V o výkonu 10 W. Je zapnuto jen po dobu pozorování. (Na fotografii celého akvária je vidět mezi lampami.) Halogen je zabudován v sádrokartonu aby lépe zapadal do celku.

Ještě k filtraci. Jak už jsem psal, akvárium čistí Eheim filtr s průtokem vody 1050 l/h, který čistím jednou za dva měsíce. Jako filtrační médium používám: molitan, Efisubstrat (velmi porézní bílý štěrk) a jemnou vatu. Na rychlé čištění a provzdušňování vody je v nádrži ještě vnitřní filtr Flundal 4. Nedávno jsem si ze zvědavosti udělal biofiltr. Je to malé 20 l akvárium. Filtrační části jsou opět Efisubstrat, molitan, vata, aktivní uhlí, rašelina a zeolit. Musím říct, že jsem nad míru spokojen, vše perfektně funguje a ryby si nestěžují. Filtrem protéká jen malé množství vody asi tak 60 l za hodinu. Je to takový prototyp a mám ho upevněný nad akváriem. Brzy budu dělat nový biofiltr na sto litrů a ten bude umístěný za akváriem.

Jako pozadí na zadní a jedné boční straně je 2 cm polystyren. Je vyleptán a natřen na tmavo a připomíná skálu. Zároveň má i izolační funkci.




Peckoltia sp. L134


V akváriu chovám především ryby. Tak jako každý jsem za svůj život vyzkoušel rozmanité druhy ryb. Z ozdobných ryb jsou zde v současné době zastoupeny především tetry - tetra konžská (Phenacogrammus interruptus) , tetra diamantová (Moenkhausia pittieri), tetra červenohlavá (Petitella georgiae) a neonka červená (Paracheirodon axelrodi).

Ze sumečků to jsou Corydoras panda a Corydoras sterbai, Brochis britski a Dysichthys coracoides. Z čeledi Loricariidae pak: Ancistrus sp. hoplogenys, Rineloricaria sp. "Red", Sturisoma panamense, Panague, Peckoltia sp. (L2, L66) a Hypancistrus zebra (L46).

Dá se říci, že skoro všichni tito sumečci jsou noční ryby. Přes den jsou schovaní každý ve svém úkrytu a teprve po vypnutí světla vyplouvají za potravou. Tetry krmím přes den trochou sušeného krmiva a večer dostanou mražené komáří larvy (červené, černé a bílé) a mraženou směs vepřového srdce se špenátem a jako doplněk dávám různé tablety pro sumce. Kromě toho nikdy nechybí i extra porce zeleniny pro sumce. Skoro denně dávám kolečko okurky, mražený hrášek a kukuřici, salát a papriku. Chtěl bych upozornit především na opatrnost při krmení salátem (a rychlenou skleníkovou zeleninou vůbec). Raději to vůbec nedoporučuji - vysoké množství dusičnanů může vést až k úmrtí ryb !




Jako karanténu mám malé 80 l akvárium a tam jsou umístěny všechny nové ryby asi tak jeden měsíc. Myslím, že je nejlepší nechat všechny ryby nejprve v karanténě, protože léčit ryby v 500 l nádrži není snadné a většina ryb z čeledi Loricariidae špatně snáší mnoho druhů léčiv.

Množením ryb jsem se bohužel už dlouho nevěnoval, ale doufám, že se mi v brzké době povede rozmnožit něco zajímavého. Problém je totiž místo a tolerantní manželka. (Vše začíná jedním akváriem a končí obvykle dvaceti ?)
Kromě ryb mám v akváriu i dva druhy šneků (Ampullaria a Melanoides). Ampulárie mají za úkol zlikvidovat zbytky po krmení ryb a Melanoides, malí pudní šneci, zase pomáhají kypřit štěrk.





Zde jsou aktuální fotografie akvárií (2002-2003).
  Copyright © Beny, 2000-2006