Pěstování rostlin v košíčcích




Protože se občas někteří akvaristé ptají, zda lze pěstovat rostliny přímo v transportních košíčcích, uvedu svůj postup, který se mi celkem osvědčil. Nejprve obecně. Když rostlinu zakoupím v košíčku, je lepší ji na čas (než se aklimatizuje) nechat v původním košíčku, než jí začnou růst nové listy. Pak ji lze vyndat a zasadit do dna. Pokud chci zajistit, aby se v budoucnu příliš nerozrůstala a nekonkurovala ostatním rostlinám, tak je naopak lepší jí košíček nechat. Pouze se nahradí původní výplň oblázky nebo pískem a i s košíčkem se rostlina zasadí do dna. Odpadne také problém s tím, když chci rostlinu přesadit na jiné místo. Pak stačí jen rostlinu opatrně vyndat i s košíčkem a přesunout na nové místo. Odpadne problém s delším zakořeňováním, protože kořeny v košíčku zůstanou neporušené.



Celkový pohled na akvárium (rozměry: 80x40x40 cm). Nádrž je určena pro dorůstající mláďata pancéřníčků a krunýřovců. Voda v akváriu je středně tvrdá, s pH původně 7,1 , které snižuji pomocí rašelinového výluhu na pH 6,8. Přidávám pouze Fe v chelátové podobě, hnojení zajišťují živorodky. CO2 není dodáváno. V akváriu fungují 2 filtry (750 l/hod) zapnuté s přisáváním vzduchu.





Dno mého akvária je holé (bez pískového nebo štěrkového dna) a má sloužit především k chovu ryb. Rostliny mají pouze funkci dekorativní, a navíc na nich krunýřovci můžou okusovat drobné zelené řasy, které se zde občas tvoří. Akvárium je osvětleno pomocí zářivek OSRAM: 2 x 18 W (teplá bílá).





Tento Echinodorus je zasazený v košíčku, ze kterého byla odstraněna původní výplň, která je nahrazena středně velkými oblázky. Košíček je umístěn v umělohmotném květináči. Otvory mezi oblázky propadává detrit, který spadne na dno květináče a vyživuje rostliny ze spodu kořenů. Navíc i při silné filtraci (2 vnitřní filtry Aquael) květináček minimalizuje omývání kořenů proudem vody z filtrů.





Valisnérie je zasazená v malém košíčku, který je vložen do větší nádoby (s otvory) určené pro pěstování rostlin v jezírku. Nádoba je opět vysypaná oblázky. Rostlina postupně tvoří odnože, které se po čase dají odlomit a vložit zpět do nádoby.





Tento Echinodorus byl zakoupený asi před třemi měsíci. Měl pouze 3 malé zelené kulaté listy a minimum kořenů o délce asi 1 cm. Byl to emerzně pěstovaný kus jedné nejmenované firmy (R.). Podařilo se mi ho zasadit do normálního hliněného květináče s oblázky a připevnit umělohmotným provázkem, aby nevyplaval. Protože byl emerzně pěstovaný, napadlo mne nasměrovat výstup z filtru (se zapnutým přisáváním vzduchu) z boku přímo na listy. Rostlina se uchytila, začala vytvářet submerzní listy čtyřnásobné délky než byly původní emerzní.





Podle kresby na listech, která bohužel na fotce není vidět, se ukázalo, že se jedná o Echinodorus var. Ocelot. Živorodky na snímku jsou dospělé kusy Xiphophorus maculatus a X. variatus.



  Copyright © Catfish, 2000-2006