PANGASIUS SANITWONGSEI

SMITH, 1931

pangas vláknoploutvý, "sladkovodní žralok"
(Paroon shark, Paroon catfish, Hi-fin pangasius)

foto: mladá ryba, © Vilém Křečan

Dříve: Pangasius beani

Výskyt: Asie (Mekong, Chao Phraya, Kambodža, Thajsko, Vietnam)
Délka: v akváriu do 60 cm (v přírodě 2,5 - 3 metry)
Teplota: 22 - 28 st. C
Tvrdost vody: měkká až tvrdá (do 25 dH)
pH: 5,5 až 10 (optimum od 6,5 do 7,5)Mláďata mají při pohledu shora kapkovitý tvar těla, velkou hlavu, vyšší, kratší a silnější tělo. Větší kusy nad 20 cm a více mají tělo štíhlé, tvarem těla a způsobem pohybu ve vodě připomínají žraloka. První paprsky hřbetní, prsních a břišních ploutví má vláknovitě protažené. Barva hřbetu je hnědomodrá s kovovým leskem, břicho je světlejší. Hřbetní ploutev je podobná jako u skutečného žraloka a je stále vztyčená. Tlama je umístěná ve spodní části hlavy, je velká, táhne se přes celou šířku hlavy. Po stranách tlamy jsou krátké vousky směřující dolů. Mláďata rostou velmi rychle, běžně prodávaná 7 cm mláďata vyrostou za rok přibližně na 18 cm. Ve velikosti asi 20 cm lze rozlišit pohlaví ryb, samice je vyšší a robustnější a roste rychleji. Ryby se pohybují v celém sloupci vody, ale mláďata mají tendenci plavat spíše nad dnem. Jsou to vynikající plavci. Aktivní jsou po celý den, i když v noci se pohybují výrazně rychleji a útok na případnou kořist je naprosto přesný (dá se předpokládat, že v noci lépe vidí). Jejich hlavní potravou jsou živé ryby a korýšci. I při dostatečném krmení masitou potravou budou lovit jiné ryby v akváriu, protože je považují za potravu. Pojídají ryby až do velikosti cca 40 % jejich těla (čichavce, gavůnky, tetry a parmičky), znám případ kdy asi 15 cm pangas spolknul 8 cm vysokou skaláru. Jeden ruský chovatel uvádí, že mu mladý nepříliš velký, ale hladový pangas dokázal ulovil a sežrat stejně velkého čichavce.

Ve velké nádrži (nad 1000 l) dorostou do velikosti asi 60 cm, pak obvykle uhynou. Protože jsou schopni přežívat pouze ve velkých řekách (dorůstají délky 2,5 m - 3 m), nehodí se pro žádný typ akvária - ani do velikých výstavních nádrží. Odkaz na chov pangasovitých ryb v rybníčcích je uveden v popisu čeledi.

V přírodě žijí dospělé ryby v hlubokých vodách, mláďata obývají mělkou vodu v menších říčkách. Mláďata a středně velcí pangasi se živí především rybami, velké ryby pojídají i mršiny ptáků a savců (psů a pod.).

Pangasius sanitwongsei je zařazen v Červené knize ohrožených druhů zvířat (IUCN Red List of Threatened Species).Odkazy:
www.planetcatfish.com

Fotky:
www.svein.no/images/photos
www.jjphoto.dk/fish_archive


foto: © Vilém Křečan
  Copyright © Catfish, 2000-2006