Pancéřníček kropenatý - Megalechis thoracata (Hoplosternum thoracatum)

Stavba pěnového hnízda



O víkendu se mi podařilo nafotit několik záběrů pěnového hnízda, které vybudoval samec.




celkový pohled na hnízdo


Ve společném akváriu (365 l) chovám jeden pár pancéřníčků kropenatých. Asi měsíc krmím ryby pouze masitou stravou (patentky, dafnie, žížaly) s přídavkem čerstvého sekaného zeleného krmení, které bylo původně určeno pro krunýřovce, ale které zachutnalo i pancéřníčkům a dokonce ho ochotně přijímal i jinak masožravý sumíček Mystus gulio, což mě překvapilo asi nejvíce. V nádrži denně odkaluji dno a měním asi 15 - 30 l vody. Kromě změny krmení a pravidelné výměny vody vyprovokovalo stavbu hnízda především to, že se mi podařilo nechtíc nalít do akvária víc vody, než kolik tam jindy dávám a hladina vody v nádrži dosáhla až k bočním výztuhám. Protože se mi nechtělo ten den už hladinu snižovat, zůstala tak až do dalšího dne. Ryby od rána projevovaly vyšší aktivitu a samec se v době, když se zrovna nevěnoval samici, neustále motal u hladiny. Protože neměl na hladině žádnou podložku, ke které by připevnil hnízdo (plovoucí rostliny, polystyrénová destička ...), dostal umělý list leknínu, který se používá jako dekorace pro venkovní jezírka.

Já tento list využívám právě pro případy tření ryb u hladiny, v akváriu totiž nepůsobí na ryby na rozdíl od bílého polystyrénu tak rušivě. Pokud v nádrži nejsou rostlinožravé ryby, jde umístit na hladinu i větší utržený list nějaké nejedovaté pokojové rostliny.

Pancéřníčka umělý list ale příliš nezaujal a střed hnízda začal budovat přímo pod přední výztuhou v levém horním rohu akvária. List si posunul kam potřeboval a využil ho jen jako opěru, aby se mu bublinky na okrajích hnízda nerozpadaly a neujížděly.




samec bedlivě střežil hnízdo a odháněl ostatní zvědavé ryby ze svého teritoria


  

Hnízdo mělo na výšku kolem 2 cm a jeho průměr byl asi 40 cm, samec bublinky neustále urovnával a opravoval.



  

Samice této činnosti jen z dálky přihlížela a čas od času připlavala zkontrolovat, jak je samec se stavbou daleko.


Asi po třech hodinách bylo hnízdo hotové. Pak ale nastal kritický okamžik. Samec krunýřovce velkoploutvého se totiž rozhodl, že je potřeba očistit spodní stranu výztuh od řas a samozřejmě nevynechal ani místo s pěnovým hnízdem. Přestože se ho pancéřníček snažil odehnat, vzhledem k velikosti a k nekompromisnímu postupu krunýřovce neměl nejmenší šanci a asi po půl minutě nebylo co řešit. Poté, co se krunýřovec přesunul na další výztuhu, zbyly z hnízda jen trosky a pancéřníček se ho ani nesnažil znovu opravit. Naštěstí se ryby nevytřely a hnízdo bylo prázdné. Pokud mi zbude trochu času, plánuji stavbu menšího zahradního jezírka určeného pro pancéřníčky, ve kterém budou umístěni přes léto a nebudou je tam rušit ostatní ryby.



  Copyright © Catfish, 2000-2006